Jaké mají LED žárovky parametry a co vlastně znamenají


Hodně lidí kupuje LED žárovky a různé LED produkty, aniž by věděli, co znamenají symboly a označení na jejich obalech. Této problematice se zkusíme věnovat v následujcím příspěvku, abychom Vám vysvětlili, podle čeho vybírat vhodný produkt a vysvětlíme, co znamenají jednotlivé značky a parametry.Jednotlivé parametry


  Příkon LED žárovky se vyjadřuje v jednotkách W (watt) a znamená spotřebu zdroje při svícení.


  Ekvivalent označuje, jakou obyčenou žárovku nahradíme podobnými parametry LED žárovkou (60W obyčejná žárovka = 9W led žárovka).


  Světelný tok v jednotkách lm (lumen), vyjadřuje světelný tok LED zdroje a podle něj můžeme určovat jeho svítivost (LED žárovka má na 1W asi 70-140lm).


  Patice je nejdůležitějším parametrem pří výměně starého zdroje za LED zdroj, běžně se setkáváme s paticí E27 (velký závit), E14 (malý závit), GU10 (bodovka).


  Životnost a počet spínacích cyklů je také vždy uvedeno na obalu, životnost většinou začíná na hodnotě 15000 hodin a více, dle výrobce a kvality se může lišit.


  Napětí LED žárovky bývá z pravidla 230V střídavého napětí, ale objevují se i 12V stejnosměrného napětí jako bodovky pro patici MR16, v poslední době i LED žárovky do velkého závitu E27, které najdou zastoupení v karavanech nebo strojírenských firmách při osvětlení stroje.


  Barva světla, která je v základních třech provedeních a to teplá bílá, denní bílá a studená bílá.


  Certifikát CE znamená, že výrobek vyhovuje předpisům Evropské Unie a roHS je zkratka vycházejcí ze směrnice.


  EU o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických zařízeních.


  Další informace můžou obsahovat, jestli je LED žárovka stmívatelná, úhel svitu, do jakého prostředí je určena, zda je žárovka recyklovatelná, že se nesmí vhazovat do koše, atd.Energetický štítek


Energetický štítek vyjadřuje, jak je zdroj náročný na spotřebu energie, pokud je v kategorii A+, znamená to, že je v zelené úsporné kategorii.


Štítek je povinné uvádět na každém obalu zdroje.Při výběru LED zdroje řadu zákazníků především zajímá, jak LED žárovka bude svítit. Nejdůležitějším parametrem je světelný tok udávaný v lm (lumenech). Proto může mít například 15W LED žárovka 1200lm, která bude ekvivalentem 80W žárovky nebo 1500lm, která bude ekvivalentem 100W žárovky.
Jaké máme druhy LED pásků
Potřebujete vědět, jaký LED pásek vybrat, jaké mají vlastnosti, co všechno umí? LED pásky najdou využití jak v domácnosti, tak i v reklamě, můžou tvoř...
LED trubice nahradí klasické zářivky
Konec starým klasickým zářivkám, nastal čas na výměnu za nové LED trubice....